Advertisement

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya'nın ekonomik değerlendirmesini düşürmesiyle yen güçlendi; Avrupa Borsaları 3 gündür ilk düşüşünü kaydetti ve metaller de değer kaybetti. Küresel tahviller bu ayki kayıplarını telafi etti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 düşüş kaydederken, Standard&Poor's 500 Endeks vadelileri büyük bir değişiklik kaydetmedi. Yen, önemli paraların çoğu karşısında güçlendi. Bank of America Corp.'un endeksine göre, sabit gelirli varlıklar Ağustos'ta yüzde 0.1'in altında getiri sağladı. Bakır yüzde 0.5; çinko ise yüzde 1 düştü. Venezüela'daki rafineride çıkan yangının etkisiyle benzin kazançlarını genişletti.

Japon hükümeti küresel ekonomideki yavaşlama risklerini gerekçe göstererek, 10 aydan bu yana ilk kez ekonomik değerlendirmesini aşağı çekti. ABD'de bugün açıklanacak olan Tüketici Güveni verilerinin Ağustos'ta sıçrama göstermesi beklenirken, yarın açıklanacak olan GSYH verisinin ise daha hızlı büyümeye işaret edeceği tahmin ediliyor.

Dünya ekonomisinin ikinci çeyrekte bir süreden bu yana gördüğü en kötü çeyreği yaşadığını belirten Neue Aargauer Bank'ın yatırım danışmanlığı müdürü Konstantin Giantiroglou, şu anki hareketlerin, bir süredir olanların gecikmeli düzeltmesi olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük rüzgar türbinleri üreticisi Vestas Wind Systems A/S, Mitsubishi Heavy Industries Ltd. ile olası bir stratejik işbirliği için görüştüklerini söylemesinin ardından yüzde 13 değer kazandı.

Stoxx 600 Endeksi'ndeki 19 sektör grubunun hepsi düştü.