Advertisement

Küresel ekonomik yavaşlamanın şirket kazançlarını azalttığına ilişkin endişelerin etkisiyle gelişen piyasa hisseleri 3. gününde de değer kaybetti; MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi son 1 ayın en uzun süreli kayıp dönemine işaret etti. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.3 kayıpla 957.64 puana geriledi.

China Southern Airlines Co., ilk yarı kârının beklenenden daha fazla düşmesi üzerine 11 haftanın en büyük kaybına işaret etti. TPK Holding Co. ve Chimei Innolux Corp., sermaye artırma planı açıklaması üzerine yüzde 5.9'un üzerinde geriledi. PT Bumi Resources Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyesine işaret etti; Tayvanlı Giant Manufacturing Co. ise 10 haftanın en büyük düşüşünü kaydetti.

Çin'de China Southern'den Huaxin Cement Co.'ya kadar birçok şirket düşük kazanç açıkladı. Japon hükümeti, küresel yavaşlama risklerini gerekçe göstererek 10 aydır ilk kez ekonomik değerlendirmesini aşağı çekti. ABD'nin 2. çeyrek GSYH rakamları, Fed Başkanı Ben Bernanke'nin Jackson Hole, Wyoming'de 31 Ağustos'ta yapacağı konuşmasının öncesinde, Çarşamba günü açıklanacak.

Daha birçok şirketin kazançlarını aşağı revize edeceğini öngören ABN Amro Private Banking'in Asya hisseleri araştırma müdürü Daphne Roth, Çin'in beklenenden daha az büyüyerek şirketleri olumsuz etkileyeceğine ilişkin endişelerin olduğunu söyledi ve bunun hisse fiyatları için iyimli olmayacağını belirtti.