Advertisement

ABD hisseleri, Avrupa'daki borç krizinin kötüleştiğine dair endişeler ve Japonya'nın ekonomik bakışını daraltmasının ardından gerileyerek Standard & Poor's 500 Endeksi'ni ikinci gün de aşağı doğru gönderdi. S&P 500 yüzde 0.2 gerileyerek New York saatiyle 09:31'de 1,407.80 puana indi.  

Stockholm merkezli SEB AB şef ekonomisti Robert Bergqvist, bugün yazdığı bir raporda küresel büyümenin devamlı parasal teşviğe bağlı olduğunu belirtti.  Bergqvist, "Dünya ekonomisi kendi başına ayağa kalkamayacağından, merkez bankaları gittikçe daha güçlü teşviklere zorlanıyorlar. Biz, Fed'in bu sonbaharda yeni bir parasal genişleme raundu bekliyoruz" dedi.

Japon hükümeti, ekonomik görünümünü küresel büyümenin yavaşlamasından dolayı 10 aydır ilk defa düşürdü. Hisseler, Katalonya bölgesinin İspanya'dan 5 milyar euroluk kurtarma paketi istemesinin ardından gerilemeyi sürdürdü.

ABD'de bugün açıklanan veriler 20 şehirde konut fiyatlarının geçtiğimiz yılın Haziran ayına göre yükseldiğini gösterdi. Yine bugün açıklanacak veriler öncesi ekonomistler, Tüketici Güvenini göstergesinin büyük ihtimalle yükseleceğini belirtti. ABD'nin gayrısafi yurtiçi hasılasına (GSYH) yönelik yarın açıklanacak veriler, dünyanın en geniş ekonomisinde GSYH rakamlarıın daha hızlı yükseldiğini gösterebilir.