Advertisement

İspanyol ekonomisinin beşte birini oluşturan Katalonya'nın 5 milyar euroluk acil yardım isteyeceğini söylemesi, İspanya'nın kurtarma başvurusu yapacağı endişelerini tırmandırdı. İspanyol bankalarının özel mevduatlarının, euroya geçilmesinden bu yana en hızlı düşüşünü kaydetmesinin ve İspanyol ekonomisinin 2. çeyreği de 3. kez resesyonda geçirdiğini gösteren rakamların hemen sonrasına rastladı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi de önümüzdeki haftaki para politikası toplantısı öncesinde, ABD Merkez Bankası'nın Kansas Fed'in yıllık sempozyumunun yapıldığı Jackson Hole'a katılmaktan da vazgeçti.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, borçlanma maliyetlerini aşağı çekmek için hükümetin Avrupa'dan tam kapsamlı kurtarma isteme seçeneğini düşüneceğini söyledi. Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile görüşmesinin ardından Rajoy, kurtarmaya ilişkin hiçbir kararın alınmadığını belirterek, İspanyolların çıkarını koruma sözünü tekrarladı.

Rajoy, "Hükümet bir kurtarma talebinde bulunmadığından, henüz bir müzakere durumu da yok. İspanya, Katalonya'ya da daha önce yaptığı gibi yardım edecektir" dedi.

Madrid Hükümeti Haziran'da sorunlu bankalarını desteklemek üzere Avrupa Birliği'nden 100 milyar euroluk kredi istemişti.