Advertisement

Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin bu hafta yapacağı konuşmasının öncesinde ve ABD'de konut fiyatlarının 2 yıldan uzun süreden bu yana ilk kez artış kaydetmesinin ardından Tokyo Borsası primlendi. Renesas Electronics Corp.'un hisseleri, Kohlberg Kravis Roberts&Co.'nun çip üreticisi şirketi satın alacağı haberi üzerine tırmandı.

Amerika'yı en büyük pazarı olarak gösteren lastik üreticisi Bridgestone Corp. yzüde 1 değer kazandı. Renesas, Nikkei gazetesinin KKR'nin, şirketin kontrol hissesini satın almak için 100 milyar yen harcayacağını yazmasının ardından yüzde 35 yükseldi. Sharp Corp., işçi alma teklifinin ardından yüzde 10 primlendi. Klima üreticisi Daikin Industries Ltd., Goodman Global Inc.'i satın alacağı haberi üzerine yüzde 4.2 düştü.

ABD ekonomisinin, konut öncülüğünde toparlanma safhasına girdiğini söyleyen Toyota Asset Management Co.'nun başstratejistleri Masaru Hamasaki, uzun vadeli faizlerin düşük olması sayesinde ABD'deki konut fiyatlarının toparlanmaya başladığını, yatırımcıların ise Bernanke'nin Jackson Hole'da söyleyeceklerine odaklandığını, bu sebeple de yeni pozisyonlardan kaçındıklarını aktardı.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.1 kazançla 9,045.48 puana çıktı ve endeksteki işlem hacmi 30 günlük ortalamaya yakın seyretti. Geniş kaopsamlı Topix Endeksi  yüzde 0.3 primle 748.64 puana yükseldi.

S&P 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.1 yukarıda seyrediyor. ABD'de dün açıklanan veriler, Amerikalı tüketicilerin güveninin 10 ayın en sert düşüşünü kaydettiğine işaret ederken, 20 şehirde konut fiyatları Haziran'da yıllık bazda arttı.