Advertisement

Fed Başkanı Ben Bernanke'nin Jackson Hole'da yapacağı konuşmanın ve ABD'nin büyüme rakamlarının öncesinde gelişmekte olan piyasalar endeksi düştü.

Çin'in en büyük bakır üreticisi Jiangxi Copper Co. kazanç rakamlarının öncesinde yüzde 5.1 değer kaybetti. Hint Jaiprakas Associates Ltd., değiştirilebilir tahvil satmasının ardından yüzde 7.5 düşüş kaydetti. Gelişen piyasalar endeksinin en büyük şirketi Samsung Electronics Co., ABD'deki satışlarının yasaklanmasına ilişkin davanın daha sonraki bir tarihe bırakılması üzerine yüzde 2.9 primlendi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.1'in altında düşüşle 956.17 puana geriledi. Son 3 günde yüzde 1.8 değer kaybetmiş olan endekste değer kazanan her 5 hisseye karşılık 7 hisse değer kaybetti.

ABD'de bugün açıklanacak olan gayrisafi yurtiçi hasıla rakamlarının 2. çeyrekte yüzde 1.7 büyümeye revize edileceği tahmin ediliyor. Bernanke 31 Ağustos'ta Wyoming eyaletinin Jackson Hole kentindeki sempozyumda para politikasının görünümünü değerlendirmesi ve olası politika seçeneklerinden bahsetmesi bekleniyor.

Küresel yavaşlamanın hâlen daha devam etmesinden ötürü yatırımcıların ihtiyatlı seyrini koruduğunu belirten BDO Unibank Inc.'in baş piyasa stratejisti Jonathan Ravelas, yatırımcıların kenarda kalıp beklemeyi tercih ettiğini söyledi.

ABD'de dün açıklanan veriler, konut fiyatlarının 2010'dan bu yana ilk kez artış kaydettiğine, Tüketici Güveninin ise son 10 ayın en sert düşüşünü kaydettiğine işaret etti.