Advertisement

ABD endeks vadelileri, yatırımcıların bu hafta sonu Fed Başkanı Bernanke'nin parasal politika üzerine yapacağı konuşmadan önce ekonominin ikinci çeyrekteki performansına yönelik yeni verileri beklemesiyle çok fazla değişmedi.

Bank of America Corp. ve Boeing Co., Almanya işlemlerinde yüzde 0.5 geriledi. ABD'nin en büyük ikinci sağlık sigortası şirketi WellPoint Inc., CEO'sunun dün istifa ettiğini açıklamasının ardından yüzde 4.5'lik bir tırmanış kaydetti.

Eylül vadeli Standard & Poor's 500 hisseleri yüzde 0.1'den daha az düşerek New York saatiyle 07:30'da 1,407.2 puana geriledi. Dow Jones vadelileri de yüzde 0.1 gerilemeyle 13,080 puan oldu. Londra merkezli 7 Investment Management yöneticisi Justin Urquhart Stewart, Bernanke'nin "sıcak kelimeler" kullanacağını fakat açık bir politika belirtmeyeceğini söyledi. Stewart, "Sonbahar, sadece meteorolojik değil finansal fırtınaların da ayıdır" dedi.

Bloomberg'ün yaptığı anketin beklenti medyanına göre, Ticaret Bakanlığı'nın ikinci çeyrek gayrısafi yurt içi hasıla (GSYH) büyümesini gösteren verileri önceki rakam olan yüzde 1.5'ten yukarı doğru revize edilerek yüzde 1.7'ye değiştirilecek. Bu yılın ilk üç ayında ekonomi yüzde 2'lik bir oranla genişledi.