Advertisement

İtalya Başbakanı Mario Monti, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile Berlin'de düzenledikleri ortak basın toplantısında AB ve euro bölgesi üyelerinin reformlar konusunda ciddi mesafe aldığını vurgularken Avrupa İstikrar Mekanizması ESM'e bankacılık lisansı verilmesi konusunda Almanya ve İtalya arasında görüş ayrılığı sürdüğü bir kere daha görüldü.

Merkel, kurtarma fonuna bankacılık lisansı verilmesi konusunda ne düşündüğünün sorulması üzerine, bunun sözleşmelere aykırı olduğunu düşündüğü için karşı olduğunu belirtti.

İtalya Başbakanı Monti ise krizle mücadele kapsamında Avrupa Birliği yasalarının yeniden düzenlenebileceğini vurgulayarak "Avrupa ülkeleri bugüne kadar her zaman bir anlaşma yolu buldu. ESM'e banka lisansı vermek bir seçenek olarak düşünülmeli" dedi.

Monti, Euro bölgesi ekonomisini daha rekabetçi hale getirmek için görüşbirliğine sahip olduklarını belirterek "Ekonomi politikalarının kalıcılığı konusunda almanya iyi örnek oluşturuyor, ESM'e banka lisansı vermek bir seçenek olarak düşünülmeli" açıklamasında bulundu.

Gelecek yılların planlamalarını da ele aldıklarını, ancak henüz somut kararlar almadıklarını kaydeden Merkel, Avrupa İstikrar Mekanızması'yla Mali Birliğin kabul edilebilmesi için bu konuda Anayasa Mahkemesi'nin 12 Eylül'de alacağı kararı da beklemek durumunda olduklarını söyledi.

"İtalya'da ciddi mali reformlar gerçekleştirmiş durumdayız" diyen Monti, farklı partilerin italya'da reformları desteklediğini de belirtti.

"Monti'nin programı tahvil faizlerinin düşmesine destek veriyor" diyen Merkel, "Belirsizliklere rağmen tahvil faizlerinin düşeceğine inanıyoruz" yorumunda bulundu.

Merkel, İtalya'nın reform ajandasının çok yüklü ve etkileyici olduğunu, bu reformların gelecekte meyva vereceğine ve İtalya'nın Avrupa'nın rekabet gücünü artıracağına inandığını ifade etti.

Tahvil satışlarının da iyi gittiğini ve mali birliği gerekli gördüklerini ifade eden Monti, reformların gerçekleştirilebilmesi konusunda ümitli olduklarını kaydetti.