Advertisement

ABD ve Avrupa hisseleri, geçtiğimiz çeyrekte Amerikan ekonomisinin beklentilerin üstünde büyüdüğünü ortaya koyan verilerin açıklanmasıyla kayıplarını sildiler. Hazine tahvilleri düşerken, metal, petrol ve akaryakıt daha düşük seviyelerde kaldı.

Standard & Poor's 500 Endeksi New York saatiyle 09:31'de yüzde 0.1 yükseliş gösterdi. Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.5'e varan bir düşüş geçirdikten sonra çok fazla değişmedi. 10 yıllık hazine tahvil faizleri 1 baz puan yükselerek yüzde 1.64 oldu.

Bakır yüzde 0.3 düştü ve kalay yüzde 2.8 geriledi. Isaac Kasırgası'nın ABD'de durulmasıyla petrol yüzde 0.3 düşüş geçirirken, akaryakıt yüzde 0.8 değer kaybetti. Güney Kore'nin rekor bütçe fazlasının ardından won, en büyük para birimleri karşısında güçlendi.

ABD gayrısafi yurtiçi hasılası (GSYH) Nisan-Haziran arası yüzde 1.7'lik bir yıllık büyüme oranı yakalayarak öncül beklenti olan yüzde 1.5'in üzerine çıktı ve Bloomberg anketinin beklediği rakama ulaştı. Fed Başkanı Bernanke, 31 Ağustos'ta Wyoming'de yapacağı konuşmada para politikasına ışık tutabileceği bekleniyor. S&P 500 vadelileri günün erken saatlerinde yüzde 0.2'ye varan kayıplar yaşadı.