Advertisement

Yunanistan'ın siyasi liderleri, ülkenin ve Euro Birliği'nin kaderini belirleyecek olan kemer sıkma politikaları ve bu politikaların uygulanma şeklini tartışmak üzere bugün Başbakan Samaras'ın ofisinde toplandı.

Wall Street Journal'ın haberine göre, yaklaşık iki saat süren toplantının ardından her ne kadar liderler farklı bakış açıları sergileseler de ortak olunan bir nokta, kemer sıkmaya yönelik bir anlaşmanın yakın olduğuydu.

Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Stournaras "temel senaryo"nun tamamlandığını söyleyerek, "Bir iki minimal konu kaldı, onlar da teknik doğası olan konular" dedi. Yine Maliye Bakanlığı'ndan kıdemli bir görevlinin yaptığı açıklamaya göre alınacak önlemlerin önümüzdeki Çarşamba troyka üyelerinin ülkeye gelişinden önce hazır olması bekleniyor.

Yunanistan'ın, 2013 ev 2014 yılları boyunca toplam 13.5 milyar euro (16.96 milyar dolar) biriktirerek ödeme yapması gerekirken, bunun yan etkileri olarak zaten yüksek derecede sıkışık olan kemer sıkma politikalarının daha da sertleşeceği bekleniyor.

Euro Bölgesi için en büyük endişelerden birisi olan Yunanistan'da halkın durmayan gösterilerinden dolayı seçimler iki kez tekrarlanmış ve sonunda Samaras hükümeti göreve başlamıştı.