Advertisement

Japon hisseleri, ABD'deki ekonomik büyümenin, Fed Başkanı Bernanke'nin 3. bir parasal genişleme raundunu duyuracağı söylentilerini azaltmasıyla geriledi. Hisseler aynı zamanda Japonya'nın perakende satışlarının beklenenin üstünde düşmesiyle değer kaybetti.

Satışlarının neredeyse üçte birini Kuzey Amerika'da yapan Nissan Motor Co., yüzde 1.2 geriledi. Elektronik perakendecisi Yamada Denki Co.'nun kaybı ise yüzde 4.1 oldu. Furukawa Electric Co., alüminyum branşının Sumitomo Light Metal Industries Ltd. şirketini satın almak için anlaşmaya varmasıyla Nikkei 225'te en çok kazanan hisse oldu.

Nikkei 225 yüzde 1 gerileyerek Tokyo saatiyle 15:00'te 8,983.78 puandan kapanarak 15 Ağustos'tan bu yana en düşük kapanış seviyesini gördü. Hisselerin işlem görme hacmi, 30 günlük ortalamanın yüzde 15 altında gerçekleşti. yükselen her hisse başına 3 hissenin düştüğü Topix Endeksi ise yüzde 0.8 kayıp yaşayarak 743.79 puana geriledi. Topix, bu yılın en düşük seviyesini gördüğü 4 Haziran'ın yüzde 6.9 üzerinde seyrediyor.