Advertisement

Uluslararası piyasalarda dikkatler, Avrupalı liderlerin krize çözüm aramaya yönelik görüşmelerine çevrildi. Bu ortamda, euro dolar karşısında son iki ayın en yüksek seviyesi yakınlarında seyrederken, Avrupa hisseleri ve bakır, ABD ISM imalat sanayi verisi öncesi değer kaybetti. Soya fasülyesi ise rekor seviyeye yükseldi.

Euro ABD doları karşısında, Londra saati ile 08:24'te yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 düştü. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı, dün ABD piyasalarının tatil nedeniyle kapalı olmasının ardından yüzde 0.1 yükseldi. İspanya'nın iki yıl ve on yıl vadeli tahvillerinin faizleri arasındaki fark rekor seviyeye çıktı. Soya fasülyesi Chicago'da haftanın ilk iş gününde yüzde 1.7 yükselirken, mısır ve buğday da ralli yaptı. Bakır değer kaybetti.

Avrupalı liderler, 6 Eylül'de Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) politika toplantısı öncesi, krizin çözümüne yönelik diplomatik çabalarını yoğunlaştırdı. AMB Başkanı Mario Draghi, dün yetkililere, finansal açıdan zor durumdaki ülkelerin borçlanma maliyetlerini düşürmek için üç yıl vadeli tahvil alımı konusunda rahat olduğunu söyledi. Bugün ABD'de açıklanacak olan ISM imalat sanayi verisinin, daralma ile genişleme arasındaki sınır olan 50 seviyesinde çıkması bekleniyor.

Sydney'de Perpetual Investments araştırma müdürü Matthew Sherwood, "Avrupa Merkez Bankası, toplantısında, büyük ihtimalle harekete geçecek" dedi ve "Ancak bu adımın piyasalarda beklentileri güçlü tutmaya ve piyasalardaki rallinin sürmesine yetecek denli güçlü olup olmaması ayrı konu. Zira sonuçta, merkez bankaları küresel borç sorununu çözme konusunda fazla birşey yapamaz" değerlendirmesinde bulundu.