Advertisement

İspanya ve İtalya tahvilleri, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin yetkililere, zor durumdaki ülkelerin borçlanma maliyetlerini düşürmek için üç yıl vadeli tahvil alımı konusunda rahat olduğunu söylemesinin ardından yükseldi.

İspanya'nın iki ve 10 yıl vadeli tahvillerinin faizleri arasındaki fark, Avrupa Merkez Bankası'nın adımının geçici bir rahatlama sağlayacağı ve iki ülkenin bütçe açıklarını kapama konusunda zamanlarını harcayacağı spekülasyonuna bağlı olarak rekor seviyeye yükseldi. Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri, güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelik talebin azalması ile birlikte, düşüşünü üçüncü güne taşıdı ve bu kağıtların faizi bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı. Avusturya bugün 1.21 milyar euroluk 2017 ve 2019 vadeli tahvil ihalesine çıkarken, Yunanistan bono ihalesi düzenleyecek.

Kopenhag'da Danske Bank A/S şef analisti Allan von Mehren, "Yakın vadeli kağıtların iyi performans göstermesini bekleyebiliriz. Zira AMB'nin üç yıl vadeye kadar çıkabilmesi olumlu haber" dedi ve "Projenin tümünün yapısı hakkında halen belirsizlik var ve bu durum, uzun vadelilerin faizinin kayda değer bir düşüş göstermesini engelliyor" değerlendirmesinde bulundu.

İki yıl vadeli İspanya tahvillerinin faiz 23 baz puan ya da 0.23 yüzde puanı düşerek, Londra saati ile 09:17'de yüzde 3.28'e indi. Bu düşüş, iki yıl ve 10 yıl vadeli tahvillerin faizleri arasındaki farkın 351 baz puan ile, Bloomberg'in veri toplamaya başladığı 1993'ten bu yana en yüksek seviyesine çıkmasına neden oldu. Bu fark, son beş yılda ortalama 171 baz puanda kalmıştı.

İtalya'nın iki yıl vadeli tahvillerinin faizi 21 baz puan düşerek yüzde 2.43'e geriledi ve 10 yıllıkların faizi ile aradaki fark 334 baz puan ile rekor seviyeye yükseldi.