Advertisement

Avrupalı liderlerin euronun düşüşünü önleyip önleyemeyeceği konusunda değişken tahminleri olan trader ve stratejistler, eurodaki kazançlara ilişkin 2011'den bu yana en büyük görüş ayrılığına işaret ediyor.

Euro 1.26 dolar seviyesinde seyrederek, Bloomberg anketine katılan 50 analistin medyan tahmini olan 1.22 dolar düzeyinin yüzde 3.3 üzerinden işlem görüyor. Euro geçtiğimiz hafta medyan tahminin yüzde 3.8 üzerinde seyrediyordu. Euro en son Temmuz 2011'de tahminlerden bu kadar farklı düzeyde seyretmiş; ardından da sonraki 10 haftada yüzde 9.4 değer kaybetmişti.

Traderler, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin İspanya ve İtalya'nın tahvillerini satın alarak euroyu destekleyeceği konusunda iyimser bir tablo çizerken, analistler, aynı bu önlemlerin euroyu zayıflatabileceğini söylüyor. AMB'nin bu hafta 6 Eylül'de yapacağı toplantısının ardından Almanya Anayasa Mahkemesi, kurtarma fonunun yasallığını oylayacak, Yunanistan'ın kurumsal kreditörleri, ülkenin AB'de kalmasına yardım edecek kurtarma yardımını hak edip etmediğine karar verecek ve Hollanda vatandaşları da seçime gidecek.

AMB'nin yaklaşımının, esnek para politikasından yana olduğunu düşünen Morgan Stanley'nin Döviz stratejisi müdürü Hans Redeker, AMB'nin para basması ve euro arzını artırmasının, euroyu zayıf seyrini sürdüreceğine işaret ettiğini söyledi.