Advertisement

Arizona merkezli The Institute for Supply Management (ISM) grubu tarafından bugün yapılan açıklamaya göre ABD fabrika aktivite endeksi bir önceki ayın oranı olan 49.8'den, Ağustos ayında 49.6'ya geriledi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentileri Ağustos ayında bu rakamın 50 olacağı yönündeydi. Bu oran, daralma ve genişleme arasındaki ayraç olarak görülmekte. 81 ekonomistin tahminleri 48.7 ile 51.5 arasında değişiklik gösterdi. Endeksin 2011 yılı ortalaması 55.2 olurken, 2010 yılı ortalaması ise 57.3'tü.

Euro Bölgesi'nde imalat Ağustos ayında beklenenden daha çok daralarak, ekonominin 3. çeyrekte bir resesyonu göz ardı etmesinin zor olduğu sinyalini verdi. Markit'in dün yaptığı açıklamaya göre, bölgedeki satın alma yöneticileriyle yapılan görüşmelere dayanan endeks, 45.3 olan ilk okumadan 45.1'e revize edildi. Temmuz ayında 44'te kalan endeks, son 13 aydır 50 sınırının altında kalarak daralmaya işaret etti.

Detroit merkezli Ameriprise Financial Inc. kıdemli ekonomisti Russell Price, rapor açıklanmadan önce yaptığı açıklamada "İmalatın büyük bir bölümü daraldı" dedi. "Tüketiciler Ağustos ayında biraz toparlandı" diyen Price, bunun imalat ortamının istikrar yakalamasına yardımcı olacağını, fakat yakın zamanda gözle görülür bir hızlanma beklemediklerini ifade etti.

ISM'den yapılan açıklamaya göre, endeksin 42.5'in üzerinde durduğu zamanlar genelde ekonomide bir genişlemeye işaret ediyor.