Advertisement

Fed'in büyük ihtimalle Amerikan ekonomisini desteklemek için yeni bir tur tahvil alım programına başlayacağını öngören dünyanın en büyük tahvil fonu Pimco'nun küresel hisseler müdürü ve yönetici direktörü Neel Kashkari, ancak bu hamlenin etkilerinin çok sınırlı olacağını söyledi.

Şimdiye kadar yaptığı 2 tur parasal genişleme programıyla bankalardan Hazine varlıkları ve mortgage destekli tahvilleri satın almış olan Fed, piyasaya ilk turda 1.7 trilyon dolar ve ikincisinde 600 milyar dolar olmak üzere piyasaya toplamda 2.3 trilyon dolar enjekte etti.

Fed Başkanı Bernanke, ekonomi sürdürülebilir bir toparlanma gösteremezse ABD Merkez Bankası'nın QE3 seçeneğine gitmeyi gözardı edemeyeceğini söyledi.

Ancak QE3'e neredeyse kesin gözüyle baktıklarını aktaran Kashkari, daha fazla likiditenin bu noktada reel ekonomik büyümeyi uzun vadeli sürdürülebilirlikte destekleyemeyeceğini belirtti.

Kashkari, bu hamlenin finansal varlıkların fiyatını artırarak, manşetleri parlatmaktan başka bir etki sağlayamayacağını ve ekonominin altında yatan yapısal sorunları gidermek için yeni bir şey sunmayacağını ifade etti.

Yapısal sorunları gidermenin ise Bernanke'nin değil, mali otoritelerin işi olduğunu söyleyen Kashkari, piyasanın da hâlihazırda QE3 beklentisini fiyatladığını öne sürdü.