Advertisement

Kolombiya'da bir zamanlar ''Kokain Kraliçesi'' olarak tanınan Griselda Blanco'nun kimliği belirsiz kişiler tarafından öldürüldüğü bildirildi.

Polis yetkilisi Maurica Cartagena yaptığı açıklamada, bir zamanlar ünlü yazar Mario Puzo'nun ''Baba'' kitabından esinlenerek kendisine ''Ana'' lakabı takılan ve ülkede yasadışı uyuşturucu trafiğindeki yerinden dolayı ''Kokain Kraliçesi'' olarak da tanınan 69 yaşındaki Blanco'nun Pazartesi günü kent merkezindeki bir kasapta uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldüğünü söyledi.

Cartagena, kasap dükkanında bulunan Blanco'ya kimliği belirsiz bir kişinin arkadan ateş ettikten sonra dışarıda kendisini bekleyen bir motosiklete binerek kayıplara karıştığını belirterek, ''Kokain Kraliçesi''nin hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybettiğini ifade etti.

Polisin cinayet nedenini henüz öğrenemediğini kaydeden Cartagena, ''Niye öldürüldüğünü bilmiyoruz ama geçmişteki uyuşturucu ticareti faaliyetlerinden yola çıkınca akla gelen ilk senaryoya göre intikam saldırısı olabilir'' dedi.

Cartagena, Blanco'nun ülkesi Kolombiya'da kendisine karşı devam eden herhangi bir dava olmadığını da sözlerine ekledi.

Blanco, ABD'ye 1970 ve 1980'li yıllarda kokain gönderen ilk kadın uyuşturucu taciri olarak biliniyor. Blanco, uyuşturucu ticareti yaptığı ve uyuşturucu ticaretiyle ilintili 3 cinayetten dolayı 20 yıl cezaevinde kaldığı ABD'den 2004 yılında sınırdışı edilmişti.

Amerikalı yetkililer, Blanco'nun 1982 yılında uyuşturucu ticareti konusunda anlaşmazlığa düştüğü 3 kişiyi öldürttüğünü ileri sürmüşlerdi.

Alışveriş ve güzellik salonlarına düşkünlüğüyle bilinen Blanco, oğullarından birine Mario Puzo'nun ünlü romanından sinemaya uyarlanan ''Baba'' filminde Al Pacino'nun canlandırdığı ''Michael Carleone'' karakterinin adını vermişti.