Advertisement

Japonya'nın, ülkedeki Kurihara ailesine ait olduğu ileri sürülen Çin ile arasındaki ihtilaflı adaları satın alacağı ve anlaşmaya vardığı iddia edildi.

Şinhua ajansının Japon Kyodo ajansına dayandırarak verdiği habere göre, merkezi hükümetin ihtilaflı adalar zincirinin bir bölümünün satın alımı için 2,05 milyar Japon yeni (yaklaşık 26,15 milyon dolar) ödenmek üzere bir anlaşma imzaladığı kaydedildi.

Haberde, Kurihara ailesi ile hükümet arasında bu ayın sonuna kadar satın alım konusunda bir resmi sözleşme imzalanacağı ileri sürüldü.

Kabine Genel Sekreteri Yardımcısı Hiroyuki Nagahama'nın pazartesi günü Kurihara ailesinin bir üyesiyle gizlice müzakerelerde bulunduğu iddia edildi.

Tokyo Metropolitan Bölgesi Valisi Şintaro İşihara nisan ayında Tokyo Vilayeti'nin ihtilaflı beş adanın üçünü satın almayı planladığını açıklamıştı. İşihara söz konusu ıssız adalara bazı tesisler inşa edip, iskele yapmayı planladıklarını söylemiş ancak merkezi hükümet bu talebi reddetmişti.

Tokyo Metropolitan Vilayeti'nden bir grup araştırmacı pazar günü adanın etrafına bir araştırmacı heyeti göndermişti.

Çin tarafı bölgede yapılan araştırmanın ardından pazartesi günü ''Diaoyü Adaları konusunda Japonya tarafından tek taraflı herhangi bir eylemin yasadışı ve geçersiz olacağını'' açıklamıştı.

Çin, güncel sorunların doğru bir şekilde ele alınarak iki ülke ilişkilere zarar vermekten kaçınılması çağrısı yapmıştı.