Advertisement

Çin ekonomisindeki yavaşlamanın derinleştiğine dair endişeler Şanghay Bileşik Endeksi'ni Şubat 2009'dan bu yana en düşük seviyesine düşürdü.

Ülkenin en büyük makina üreticisi Sany Heavy Industry Co., Securities Times gazetesinin Çin'in 2012'deki sanayi üretiminin yavaşlayabileceğini yazmasının ardından son 2 yılın en düşük seviyesine geriledi. Angang Steel Co. da 7 yılın en düşük seviyesine gerileyerek metal üreticileri arasındaki kayıplara öncülük etti. Çin'in en büyük halka açık emlak şirketi China Vanke Co. Ağustos satışlarının aylık bazda artmasının etkisiyle 2 haftanın en yükseğine çıktı.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.1 kayıpla 2,041.23 puana yükseldi. Değer kaybeden her 7 hisseye karşılık 12 hissenin değerlendiği endeks, daha erken saatlerde yüzde 0.7 aşağıda seyrediyordu. CSI 300 Endeksi de yüzde 0.1 kayıpla 2,201.24 puana düştü. Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.4 düşerken, ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 0.9 aşağıda ve 87.14 puanda kapadı.

Yatırımcıların ekonomiye ve makro ekonomik verilerin zayıf olacağına dair kaygılarının sürdüğünü belirten Central China Securities Holdings Co.'nun stratejistlerinden Zhang Gang, insanların, hükümetin ekonomiyi desteklemek üzere daha fazla teşvik önlemi almasını umduklarını söyledi.

Çin'deki ekonomik yavaşlamanın derinleştiği sinyalleri Şanghay Bileşik Endeksi'ne bu çeyrekte yüzde 8.3 kaybettirdi. Endeks Ağustos'ta yüzde 2.7 ile 4. ayını da kırmızıda tamamladı ve Ağustos 2004'teki 5 aylık dönemden bu yana en uzun süreli kayıp dönemine işaret etti.