Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın bölgedeki borç krizinin çözümüne yönelik seçenekleri tartışmak üzere Perşembe günü bir araya gelmesinin öncesinde euro 2. gününde de zayıfladı.

AMB Başkanı Mario Draghi bu hafta Brüksel'de kapalı kapalı ardında yapılan görüşmede, bankanın öncelikli görevinin, euronun ayakta kalmasının garantilenmesi için tahvil piyasalarına müdahale edilmesini gerektirdiğini söyledi. Euro Bölgesi'nde perakende satışların düştüğüne ve hizmet sektörünün daraldığına işaret etmesi beklenen verilerin öncesinde euro önemli paraların çoğu karşısında düşük seyretti. Avustralya doları, beklentinin altında gelen büyüme verilerinin etkisiyle 6  haftanın en düşük düzeyine geriledi.

Draghi'nin yorumlarından bu yana AMB toplantısına ilişkin beklentilerin arttığına dikkat çeken Barclays Plc'nin Döviz stratejistlerinden Yuki Sakasai, hayal kırıklığı riskinin olduğunu, euronun toplantıya yaklaştıkça aşağı yönlü baskı altına girebileceğini söyledi.

Euro, dolar karşısında yüzde 0.2 kayıpla 1.2538 düzeyine geriledi. Avrupa'nın ortak para birimi 31 Ağustos'ta 1.2638 düzeyinden 2 Temmuz'dan bu yana en yükseğine işaret etmişti. Euro, yen karşısında da yüzde 0.2 zayıflayarak 98.33 düzeyine geri çekildi. Yen, dolar karşısında 78.44'ten işlem gördü.