Advertisement

Avrupa Merkez Bankası toplantısının öncesinde ABD'de imalat sektöründeki düşüşün risk iştahını azaltacağına dair kaygıların etkisiyle Asya paraları, Endonezya rupisi ve Tayland bahtı öncülüğünde geri adım attı.

Euro, AMB Başkanı Mario Draghi bu hafta Brüksel'de kapalı kapalı ardında yapılan görüşmede, bankanın öncelikli görevinin, euronun ayakta kalmasının garantilenmesi için tahvil piyasalarına müdahale edilmesini gerektirdiğini söylemesine rağmen dolar karşısında değer kaybetti. ABD'de sanayi üretimi geçtiğimiz ay Temmuz 2009'dan bu yana en sert daralmasına işaret etti.

Zayıf ABD verilerinin, dolardaki son düşüşün ardından pozisyon düzeltmelerinin ardından iyi bir bahane olduğunu söyleyen Tokyo'daki Mizuho Corporate Bank Ltd.'ın Asya ve gelişen piyasalar ekibi baş traderı Shigehisa Shiroki, fonların yerel talebin sağlam olduğu Asya'ya yolunu bulacak olmasından ötürü Asya paralarındaki düşüşün sınırlı olduğunu belirtti.

Endonezya rupisi, dolar karşısında yüzde 0.2 değer kaybederek 9,589 seviyesine, Tayland bahtı da yüzde 0.2 zayıflayarak 31.26 düzeyine geriledi. Güney Kore wonu ve Malezya ringgiti yüzde 0.1'er düştü.

Yen hariç Asya'da en çok işlem gören 10 para biriminin hareketini izleyen Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi son 1 haftanın en düşük kapanışına hazırlanıyor.

ABD'de ISM imalat endeksi Ağustos'ta 49.6'ya geriledi.