Advertisement

Dünya genelinde ekonomik yavaşlamanın derinleştiğine dair endişelerin artması üzerine gelişen piyasa hisseleri, teknoloji ve finansal şirketlerin öncülüğünde 6 haftanın en düşük düzeyine geriledi.

China Minsheng Banking Corp., JPMorgan Chase&Co.'nun şirketin hisse notunu aşağı çekmesi ve Sanford C. Bernstein&Co.'nun Çinli bankalarda işlemeyen kredilerin artacağı sinyalini vermesi üzerine yüzde 6 değer kaybetti. Dünyanın en büyük bilgisayar üreticisi Lenovo Group Ltd., NEC Corp.'un şirketteki hisselerini satması sonrasında yüzde 6.7 geriledi. Güney Koreli Hyundai Motor Co. ve Kia Motors Corp., ABD'deki Ağustos satışlarının beklentinin altında gelmesiyle yüzde 2'nin üzerinde düştü.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.6 kayıpla 941.52 puandan 26 Temmuz'dan bu yana en düşük kapanışına işaret etti. Securities Times gazetesi Çin'in sanayi üretimi büyümesinin, 2011'deki yüzde 13.9 ve 2010'daki yüzde 15.7 oranlarının ardından 2012'de yüzde 10'larda kalacağını yazdı. Avustralya ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 0.6 ile yüzde 0.7 beklentisinin altında büyüdü.

Central China Securities Holdings Co.'nun stratejistlerinden Zhang Gang, yatırımcıların ekonomi ve makro verilerin zayıf olacağına ilişkin endişelerinin sürdüğünü söyledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 2.8 kazançla, yüzde 7.6 artış kaydeden MSCI Dünya Endeksi'nin gerisinde kaldı. Gelişen piyasalar endeksi tahmini kazançlarının 10.7 katından, MSCI Dünya Endeksi ise 12.9 katından fiyatlanıyor.