Advertisement

ABD endeks vadelileri, Avrupa'dan Çin'e ve Avustralya'ya kadar uzanan ekonomik verilerin küresel büyümenin yavaşladığı tezini güçlendirmesiyle gerileyerek, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin ikinci günü de düşüşle geçireceği sinyalini verdi.

FedEx Corp., son 3 yıldır ilk defa çeyrek dönemlik kazançlarında düşüş bildirmesiyle Almanya işlemlerinde yüzde 3.6 geriledi. Facebook Inc., CEO Mark Zuckerberg'in hisselerini en azından bir yıl satmayacağını açıklamasının ardından yüzde 2 yükseldi.

S&P 500 Endeksi'nde bu ay dolan vadeli kontratlar yüzde 0.2 düşerek Londra saatiyle 10:51'de 1,403.5 puana geriledi. Endeks dünü yüzde 0.1'lik düşüşle tamamlamıştı. Dow Jones'da işlem gören vadeli kontratlar 17 puan, yüzde 0.1, gerileyerek 13,033 puan oldu.

Londra merkezli Markit Economics, bugün, Euro Bölgesi hizmet ve imalatının Ağustos ayında beklenenden daha çok daraldığını açıkladı. Diğer veriler Avustralya'daki ekonomik büyümenin tahmin edilenden daha yavaş olduğunu gösterirken, Çin'deki imalat dışı sektörlerin büyümesi geçtiğimiz aydan daha yavaş bir seviyede ilerledi.

S&P 500, Ağustos ayında yüzde 2 yükselerek Mart ayından beri aylık en uzun rallisini gerçekleştirdi. Fed Başkanı Ben S. Bernanke, Jackson Hole'da yapılan toplantıda "büyük endişe" olarak adlandırdığı işsizliği çözmek için adım atmaktan çekinmeyeceğini belirtmişti. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Meclisi, yarın yapılacak toplantıda Başkan Mario Draghi'nin, euronun muhafaza edilebilmesi için gerekli olduğunu belirttiği tahvil alımı önerisini değerlendirecek.