Advertisement

Uluslararası piyasalar, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) borç krizini sonlandırmak için hazırladığı plana yönelik beklentilerin desteği ile sakin alıcılı seyrediyor. Bu ortamda, hisse senetleri yükselirken, euro iki ayın zirvesine yaklaştı ve 10 yıl vadeli Almanya tagvilleri değer kaybetti. Avutsralya doları ve petrol ise değer kazandı.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, Londra saati ile 08:16'da yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.3 yükseldi. Euro yüzde 0.1 değer kazanırken, Aussie olarak da adlandırılan Avustralya doları, ülkede işsizlik oranının beklenmedik bir şekilde düşmesinin ardından 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer kazandı. Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi üç baz puan yükselerek yüzde 1.51'e çıktı. New York'ta işlem gören petrol kontratı, ABD petrol stoklarında düşüş işaret eden veri sonrası yüzde 0.7 değer kazandı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, konu hakkında bilgilendirilen iki merkez bankası yetkilisine göre, para basma endişesini gidermek için sterilize edilmiş sınırsız tahvil alımından yana. Draghi bugün TSİ 15:30'da, AMB Yönetim Konseyi toplantısında faiz ve borçlu ülkelerin borçlanma maliyetlerini düşürmek ve euroyu dağılmaktan korumaya yönelik plan konularında karar alınmasının ardından basın açıklaması yapacak. Avustralya'da işsizlik oranı, Ağustos ayında, beklenmedik bir düşüş gösterdi.

Yale Üniversitesi profesörlerinden ve Morgan Stanley Asya'nın eski icra yetkisi olmayan başkanı Stephen Roach, "Avrupa'da Perşembe günkü hareket, muhtemelen, piyasada halihazırda fiyatlara yansımış beklentilere oldukça yakın olacak" dedi ve "Bu nedenle, sormanız gereken soru şu; bir sürpriz olacak mı? Bunun ihtimali düşük" değerlendirmesinde bulundu.


Kapat