Advertisement

Çağlayan: Küresel rekabette en iyi konumumuzdayız

Çağlayan: Küresel rekabette en iyi konumumuzdayız

Ekonomi Bakanı Çağlayan, "İftiharla söylüyorum; küresel rekabette şimdiye kadarki en iyi konumumuza yükseldik" dedi

06 Eylül 2012 Perşembe, 13:42 Güncelleme: 06 Eylül 2012 Perşembe, 13:42

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin küresel rekabet gücü sıralamasında 16 sıra yükselmesini, ''çok az ülkenin gerçekleştirebileceği bir ilerleme'' olarak değerlendirdi.

Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Çağlayan, Türkiye'nin küresel rekabet gücü sıralamasında 16 basamak birden atladığını hatırlatarak, Türkiye'nin küresel rekabette ''parlayan elmas'' gibi olduğunu ifade etti.

Dünya Ekonomik Forumu'nun ''Küresel Rekabet Gücü Raporu''na göre geçen yıl 142 ülke arasında 59'uncu sırada yer alan Türkiye'nin bu yıl 16 basamak yukarı çıkarak 144 ülke arasında 43'üncü sıraya yerleştiğini belirten Çağlayan, ''Bu muazzam bir sıçrama. Bu başarı çok az ülkenin gerçekleştirebileceği bir ilerlemedir'' dedi.

Türkiye'nin Kazakistan'ın ardından en iyi sıçrama yapan ikinci ülke konumunda bulunduğuna dikkati çeken Çağlayan, şunları kaydetti:

''İftiharla söylüyorum; küresel rekabette şimdiye kadarki en iyi konumumuza yükseldik. Ben bunu vatandaş-iş dünyası-devlet ve STK'ların ortak bir başarısı olarak görüyorum. Rapor'da (Türkiye'nin 2011'de ulaştığı yüksek büyüme hızı, yakaladığı makroekonomik istikrar, mali sektörün sağlam yapısı, yerel piyasada ve özellikle mal piyasasında ulaşılan rekabet düzeyinin ülkemizin genel rekabet düzeyini olumlu yönde etkilediği) söyleniyor. Bunların görülmeye başlaması sevindirici bir şey.

Biz hükümet olarak 2002 sonundan beri var gücümüzle bu ülkenin tüm vatandaşlarının refah seviyesini yükseltmek için çalışıyoruz. Geçen yıl itibarıyla ülkemizdeki gelir dağılımı şimdiye kadarki en iyi seviyesine gelmiş durumda. Yeter mi? Tabii ki yetmez. Biz bulunduğumuz yeri beğenmiyoruz. Sürekli daha iyisi için çalışıyoruz. Bütçe dengesinden cari dengeye, büyümeden katma değer yaratmaya, marka geliştirmeden altyapı yatırımlarına kadar A'dan Z'ye her aşamada amacımız bu.''

-''Doğru bir stratejiye sahibiz''-

Raporda tüm ülkelerin ekonomilerinin kalkınma düzeyine göre sınıflandırıldığına işaret eden Çağlayan, burada Türkiye'nin etkinlik bazlı ekonomiden inovasyon bazlı ekonomiye geçiş aşamasındaki ülkelerden biri olarak gösterildiğini belirtti.

Bunun Türkiye'nin doğru yolda olduğunun bir göstergesi olduğunu ifade eden Çağlayan, ''Orta gelir tuzağına takılmamak için doğru bir stratejiye sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Vizyonumuz Türkiye ekonomisini yüksek katma değerli üretim yapan bir yapıya kavuşturarak 2023 hedeflerine ulaşmaktır. Gerek uluslararası doğrudan yatırım politikamız, gerek ihracat politikamız, gerek teşvik politikamız bu temel üzerine dayalı. Hizmet ihracatında da amacımız bu'' dedi.

Türkiye'nin son yıllarda birçok atılım yaptığını kaydeden Çağlayan, Küresel Rekabet Endeksi'ni oluşturan üç alt endeks bulunduğunu, Türkiye'nin Temel Gereklilikler Endeksi'nde geçen yıla göre 7, Verimlilik Artırıcılar Endeksi'nde 10 ve Yenilikçilik ve Gelişmişlik Faktörleri Endeksi'nde 8 basamak yükseldiğini ifade etti.

Uzun süreden beri yayımlanan endekste Türkiye'nin şimdiye kadarki en iyi sırayı yakaladığını vurgulayan Çağlayan, ''Ben bunu bir sonuç değil, bir başlangıç olarak görüyorum. Dünya ekonomisindeki çalkantılar yıldan yıla tüm ülkeler gibi bizi de etkileyecek. Ama amacımız ülkemizi 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapmak, halkımızı dünyanın en müreffeh yaşayan halklarından biri yapmak, ülkemizi dünyanın en iyi iş ortamlarından birine sahip ülkesi yapmaktır'' dedi.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 94.894 0,80
USD/TRY 5,8594 -0,47
EUR/TRY 6,5197 -0,02
EUR/USD 1,1117 0,40
FAİZ 15,66 -3,99
ALTIN/ONS 1.491,04 0,06
BRENT 59,06 -0,61
© haberturk.com
Yukarı