Advertisement

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Alman Şansölye Angela Merkel'e Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin idaresinde daha çok esneklik gösterme çağrısında bulunarak, Avrupa Merkez Bankası (AMB)'nın tahvil alım planını desteklemesini istedi.

Bugün Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinde yayımlanan röportaja göre, Merkel'i Madrid'de misafir etmeye hazırlanan Rajoy, krizin erken günlerinde alınan kararların en iyisi olmadığını itiraf ederek, bunun sonuçlarından etkilenen İspanya ve diğer ülkelere yardım etmek adına "ortodoks düşünce"den uzaklaşma tavsiyesinde bulundu.

Almanya ile ilgili sorulan bir çıkar çatışması sorusuna "Birileri bütçe sağlamlaştırma gibi aynı hedefe sahipse ve büyük bir efor gösteriyorsa, onlara ilerleme kaydetmeleri için bir şans vermeniz gerekir" diyen Rajoy, "Hayatta prensiplerin olması önemli. Fakat bazen esnek olmak da iyi bir şeydir" dedi.

İspanya'nın 10 yıllık tahvil faizleri 16 baz puan düşerek Madrid saatiyle 11:04'te yüzde 6.22'ye gerilerken, İtalyan 10 yıllık tahvil faizleri 6 puanlık düşüşle yüzde 5.44 oldu. Aynı vadeli Alman faizi yüzde 1.51 oldu.