Advertisement

İspanya'nın 10 yıllık tahvilleri, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin konuşmasının ardından yükselişlerini 4. güne taşıyarak, tahvil faizlerini 8 haftanın en düşük seviyesine gönderdi.

Öte yandan, 10 yıllık Alman tahvilleri, Draghi'nin fiyat istikrarına engel oluşturabilecek senaryolara karşı bir dayanak oluşturacakları açıklamasının en güvenli varlıklara talebi düşürmesiyle geriledi. AMB faiz oranını değiştirmeyerek rekor düşük seviye olan yüzde 0.75'te bıraktı. Bu faiz oranının değişmeyeceğini Bloomberg anketine katılan 58 ekonomistten 28'i tahmin etmişti. 10 yıllık İtalyan tahvil faizleri ise Mayıs ayından bu yana en düşük seviyelerine geriledi.

Londra merkezli Rabobank International'ın kıdemli sabit gelir stratejisti Richard McGuire, Draghi'nin piyasaları hayal kırıklığına uğratmadığını ifade etti. McGuire, "Toplantıya doğru piyasaların bazı beklentileri vardı ve Draghi, pozitif bir şekilde bütün endişeleri ele almış görünüyor" dedi.

İspanya'nın 10 yıllık tahvil faizleri 35 baz puan gerilerken Londra saatiyle 14:29'da yüzde 6.06 oldu ve 11 Haziran'dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. 10 yıllık İtalyan tahvil faizleri ise 17 baz puan gerileyerek yüzde 5.35 oldu.