Advertisement

Avrupa hisseleri, Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin, politika yapıcıların sınırsız tahvil alımı konusunda anlaşmaya vardığını açıklamasının ardından bir ayın en büyük çıkışını gerçekleştirdi.

UniCredit SpA ve Societe Generale SA, yüzde 7'nin üzerindeki tırmanışlarıyla bankalar arasındaki kazancın lideri oldular. 10 Ağustos'ta 44 madencinin ökümüyle sonuçlanan kazadan bu yana ana maden ocağı kapalı olan platin üreticisi Lonmin Plc., işçi sendikalarıyla maaş konusunda görüşmelere başlamak için anlaşmaya varıldığını açıklamasının ardından yüzde 7.3 değer kazandı. Whitbread Plc, satışlarının tırmanış göstermesinden sonra yüzde 5.3 yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 2.2 yükselerek Londra saatiyle 16:30'da 271.32 puana çıktı ve 3 Ağustos'tan bu yana en büyük çıkışını kaydetti. Endeks, Draghi'nin euroyu korumak için her şeyi yapmaya söz vermesinin ardından bu yılın en düşük seviyesi olan 4 Haziran'ın yüzde 16 üzerinde seyrediyor.

Londra merkezli Coutts & Co. şef yatırım yöneticisi Alan Higgins, "Bir rahatlama rallisi" yaşandığını söyleyerek, "Draghi'nin söylediklerinin, spekülasyonlarla paralel olması bir rahatlık yarattı" dedi.

Ulusal gösterge endeksleri 18 batı Avrupa piyasasının hepsinde yükselirken, Stoxx 600'deki 19 sanayi grubu da ilerleme kaydetti. Alman DAX Endeksi yüzde 2.9'luk bir ralli yaparken, Birleşik Krallık FTSE 100 Endeksi yüzde 2.1 yükseldi. Fransız CAC 40 ise yüzde 3.1 sıçradı.