Advertisement

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi'nin açıklamaları ve istihdam piyasasının toparlandığı yönünde gelen veriler sonrası 2008 yılından bu yana gerçekleşen kapanışların üstünde bir seviyeye çıktı.

JPMorgan Chase & Co. ve Bank of America Corp. en az yüzde 4.1'lik sıçrayış gerçekleştirerek Dow Jones Endeksi'ndeki kazançların liderliğini yaptı. Amazon.com, piyasaya yeni bir akıllı telefon sunabileceği raporlarının ardından yüzde 1.9 yükseldi.

S&P 500 Endeksi bu ayın en büyük sıçrayışını gerçekleştirerek yüzde 1.7 yükseldi ve New York saatiyle 11'de 1,427.59 puana ulaştı. Dow jones 214.98 puan, yüzde 1.7, çıkış yaparak 13,262.46 puan oldu. S&P 500'de işlem gören şirket hisselerinin işlem hacmi bu raporun yazıldığı sırada 30 günlük ortalamanın yüzde 33 üzerinde seyrediyordu.

New Jersey merkezli Palisade Capital Management LLC şef yatırım yöneticisi Dan Veru, "Soğanı birer birer soyduğumuz bir dönemden geçiyoruz; bütün bilinmezlikler, Avrupa'da ne olacağı, burada ne olacağı" dedi. Veru, Draghi'nin Avrupa'yı pozitif bir yola koymak konusunda kararlı olduğunu belirtti.

Bugün açıklanan verilere göre, ABD işsizlik başvuruları geçtiğimiz hafta düşerken, özel sektör istihdamı beklenenin üzerinde gerçekleşti. ABD hizmet endüstrisi, Ağustos ayında beklentilerin üzerinde bir hızla genişledi.