Advertisement

Küresel yatırımcılar, Asya devi ve dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi Çin'e inançlarını kaybediyor. Bloomberg Küresel Anketi'ne katılanların yüzde 25'i Çin piyasalarının önümüzdeki 2 yılda en kötü performanslılardan biri olacağını düşünüyor. Bu oran Bloomberg'in çeyrek döneme ait anketinde Ocak 20010'dan bu yana bir ülkenin aldığı en kötü not olup, 4 Eylül'deki ankette Avrupa Birliği'ne biçilen yüzde 45 oranındaki olumsuz düşüncenin ardından da 2. sıraya işaret ediyor.

Çin'in büyüme bakımından küresel büyümeden "orantısız" bir şekilde etkileneceğini belirten Alpha Theory'nin baş operasyon müdürü Benjamin Dunn, ülkenin, "sert inişi" önleyemeyeceğini savundu.

Amerikan piyasaları ise 847 yatırımcı, analist ve traderdan oluşan Bloomberg kullanıcıların katıldığı Bloomberg anketinde yine ilk sırada geldi. Katılımcıların yüzde 46'sı ABD'nin önümüzdeki yıl en iyi getiri sağlayacak piyasalar arasında yer alacağına inanıyor. Anket katılımcılarının neredeyse dörtte üçü Fed'in önümüzdeki ay faizleri düşürme, tahvil alımı ya da her iki yolu da kullanarak ekonomiyi desteklemek üzere atağa kalkmasını bekliyor.

Emtia genel olarak yatırımcılar arasında tercih edilen araçlardan biri olarak öne çıkarken, özellikle altın ilgisi ön planda oldu. Ankete katılanların yüzde 18'i emtianın önümüzdeki yıl en yüksek getirileri sağlamasını bekliyor. Bu oran Mayıs'tak yanıtların da yüzde 13 üzerine işaret ediyor.