Advertisement

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu eski başekonomistlerinden ve Maryland Üniversitesi Robert H. Smith İşletme Fakültesi profesörlerinden Peter Morici, ABD Çalışma Bakanlığı'nın Cuma günü açıklayacağı Ağustos ayı istihdam rakamlarıyla hayal kırıklığına uğratacağını savundu. Morici, toparlanma yolunda diğer birçok verinin de benzer sinyallere işaret edeceğinin altını çizdi.

Kendi blogundan bir yazı kaleme alan Morici, Temmuz'da yüzde 8.3'te kalan işsizlik oranının Ağustos'ta da değişmeyeceğini söyleyerek, tarımdışı istihdamın Ağustos'ta 125 bin kişi artacağını öngördü.

Morici, işsizlik oranı ile işgücüne katılım oranı arasındaki önemli çizgiye dikkat çekerek, birçok işsizin, yanıt alamadıklarından iş aramayı şimdilik bırakmış olduğuna dikkat çekti ve bu kişiler eklendiğinde işsizliğin yüzde 15'ler ile resmi rakamların arz ettiğinin çok daha üzerinde olduğunu belirtti.

Dünyanın en büyük ekonomisindeki işsizlik oranının aşağı çekilmesi için aylık 125 bin kişilik eklemelerden çok daha fazlasının gerektiğini söyleyen Morici, bunun da yakın zamanda gerçekleşmeyeceğini yazdı.