Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alım planının detaylarını açıklaması ve verilerin Amerikan ekonomisine ilişkin iyimserliği desteklemesiyle New York Borsası yükseldi; Standard&Poor's 500 Endeksi 2008'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

JP Morgan Chase&Co., Bank of America Corp. ve Cisco Systems Inc. yüzde 4.2'nin üzerinde değerlenmeyle Dow Jones Endeksi'deki kazançlara öncülük etti. Alcoa Inc. ve Owens-Illinois Inc.'in yüzde 2.8'in üzerinde primlenerek ham madde üreticilerini izlemesiyle, S&P 500 Endeksi'nde yer alan tüm sektör grupları yükseldi. Çip üreticisi SanDisk Corp., OCZ Technology Group Inc.'in tahminlerin altındaki satış rakamları için bazı flaş bellek parçalarının eksikliğini mesul tutması üzerine yüzde 8.4 düştü.

S&P 500 Endeksi yüzde 2 kazançla Haziran'dan bu yana en büyük kazancına işaret etti ve 1,432.12 puana tırmandı. Dow Jones Endeksi de yüzde 1.9 artışla 13,292 puandan Aralık 2007'den bu yana en yüksek seviyesini kaydetti. Nasdaq-100 Endeksi yüzde 2.3 yükselerek 12 yılın zirvesine çıktı. Amerikan borsalarında değer kaybeden her hisseye karşılık 5 hisse değerlendi ve işlem hacmi 7.1 milyar hisse ile 3 yıllık ortalamanın yüzde 18 üzerinde seyretti.

Belirsizliklerin ağır ağır aşıldığı bir dönemden geçildiğinin altını çizen Palisade Capital Management LLC'nin yatırım genel müdürü Dan Veru, Draghi'nin Avrupa'yı olumlu bir yola çıkarma konusunda ciddi olduğunu söyledi.

Draghi, Euro Bölgesi'ndeki faizlerin kontrolünü yeniden geri kazanmaya çalışan politika yapıcıların sınırsız tahvil alım programında anlaştığını söyledi ve Avrupa Merkez Bankası'nın fiyat istikrarına ilişkin zorlukları da kapsayan yıkıcı senaryoları önlemek üzere etkin destekler de kullanacağını söyledi.