Advertisement

Uluslararası piyasalar, Çin'in ekonomiyi desteklemek için yol inşaat planları açıklaması ve Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) sınırsız tahvil alımını onaylamasından olumlu etkileniyor. Bu ortamda, Asya hisse senetleri yükselirken, Çin'in gösterge endeksi Şanghay Bileşik son üç yılın en hızlı artışını gösterdi, Kore para birimi won değer kazandı ve Asya tahvil riski geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:37'de yüzde 1.7 yukarıda seyrediyordu ve endeks bu hareketle, üçüncü haftaya taşıdığı kayıplarını geri aldı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı, endeksin dün Ocak 2008'den bu yana en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından bugün fazla bir değişiklik göstermedi. Asya tahvillerinin temerrüte karşı sigorta maliyetleri (CDS'ler) son beş ayın en düşük seviyesine indi. Won, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Güney Kore için değerlendirmesini yükseltmesinin ardından yüzde 0.2 değer kazandı. Petrol New York'ta yüzde 0.8 düştü ve emtia grubundaki düşüşe öncülük etti.

AMB Başkanı Mario Draghi, politika yapıcıların, güç durumdaki ülkelerin faizlerini düşürmek ve euronun dağılacağı spekülasyonunu ortadan kaldırmak için bir program üzerinde anlaşmaya vardığını açıkladı. Çin'in planlama birimi bu hafta, son üç yılın en yavaş büyümesini gösteren ekonomiyi desteklemek için, otoyol, metro ve liman inşaatlarına ilişkin planlar açıkladı.

Sydney'de Pengana Capital Ltd. fon yöneticilerinden Diane Lin, "Asya'da risk primi bir süre için yükselebilir" dedi ve "AMB'nin hareketinin sürdürülebilir olup olmayacağını ve temel anlamda görünümü iyileştirip iyileştirmeyeceğini görmemiz gerek" değerlendirmesinde bulundu.