Advertisement

ABD'den gelen işsizlik maaşı başvuruları verisinin dünyanın en büyük ekonomisindeki iyimserliği desteklemesi ve Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alım planının detaylarını açıklamasının ardından Tokyo Borsası ikinci gününde de yükseldi. Nikkei 225 Endeksi Nisan'dan bu yana en büyük kazancını kaydetmeye hazırlanıyor.

Satışlarının yüzde 40'ını Avrupa'da gerçekleştiren elektrik araçları üreticisi Makita Corp. yüzde 3.12, Kuzey Amerika'yı en büyük pazarı olarak gören otomobil üreticisi Honda Motor Co. da yüzde 4.3 değer kazandı. Gelirinin yüzde 17'sini Çin'de kaydeden Hitachi Construction Machinery Co., Pekin hükümetinin büyük bir yol inşası planına onay vermesinin ardından yüzde 3.3 primlendi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.1 kazançla 8,862.92 puana yükselerek 18 Nisan'dan bu yana en büyük sıçramasına işaret etti. Gösterge endeks bu hafta yüzde 0.3 artıda seyretti. Geniş kapsamlı Topix Endeksi ise yüzde 1.9 artışla 732.96 puana çıktı. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık yaklaşık 4 hisse değer kazandı.

Bu rallinin bir miktar genişlemesinin beklendiğini söyleyen Societe Generale SA'nın Asya Pasifik araştırması müdürü Guy Stear, AMB'nin daha fazla riski devralmayı istediğini ve bu hamleyi Bundesbank muhalefetine rağmen yapmalarının kısa vadede olumlu olduğunu söyledi.

Topix Endeksi 27 Mart'ta kaydettiği bu yılın zirvesinden Avrupa'daki borç krizi ve Çin ve ABD'deki yavaşlamaya ilişkin endişelerle yüzde 18 gevşedi. Endeks, defter değerinin 0.9 katından fiyatlanıyor.