Advertisement

Çin hükümetinin daha fazla yol inşası planının, politika yapıcıların daha fazla teşvik önlemi açıklayacağı spekülasyonunu tetiklemesiyle Çin Borsası son 3 yılın en büyük sıçramasına işaret etti.

Ülkenin en byüük makina üreticisi Sany Heavy Industry Co., Şubat 2009'dan bu yana en büyük artışını kaydederken, Çin'in en büyük çimento üreticisi Anhui Conch Cement Co. da ürünlerinin talebinin artacağı iyimserliğinden beslenerek Temmuz 2010'dan bu yana en büyük yükselişini gösterdi. Çin'deki en büyük otomobil üreticisi SAIC Motor Corp., Ağustos satışlarındaki yükselişin etkisiyle 8 ayın en kazançlı gününü kaydetti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 4.2 artışla 2,138.02 puana yükselerek, 9 Ekim 2009'dan bu yana en büyük kazancına işaret etti. Endeks bu hafta da yüzde 4.4 yükseldi. Çin'in en üst planlama ajansı Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu dün 2,018 kilometrelik yol inşasını onayladıklarını açıkladı.

Kara ve demir yolu harcamalarının, geçtiğimiz finansal krizde Çin'in uyguladığı büyük ölçekli teşvik planına benzediğini söyleyen West China Securities Co.'nun analistlerinden Wei Wei, hükümetin daha fazla teşvik uyguluyor gibi göründüğünü, bu hafta sonu için de munzam karşılık indirimi spekülasyonu olduğunu belirtti.

Yeni yol inşası açıklamaları, hükümetin, 2. çeyrekte son 3 yılın en yavaş büyümesini kaydeden ekonomiyi desteklemeye çalıştığı zamanda geldi. Çin 20 milyon işçinin işini kaybettiği 2008'deki küresel krizde 586 milyar dolarlık teşvik paketi açıklamıştı. Haziran ve Temmuz'daki politika faizi ve Kasım-Mayıs dönemindeki 3 munzam karşılık indiriminden bu yana yetkililer daha fazla parasal gevşeme politikasından kaçındı.