Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'in yol inşaatı planını açıklaması ve reyting kurumu Fitch Ratings'in Güney Kore'nin kredi notunu yükseltmesinin ardından gelişen  piyasa hisseleri yükseldi; MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi 1 aydan uzun süredir en kazançlı 2 gününe işaret etti.

Satışlarının üçte birini Çin ve Avrupa'da kaydetmiş olan Samsung Electronics Co., Avrupa Merkez Bankası'nın euro kriziyle mücadele için sınırsız tahvil alımı programına onay vermesinin ardından ihracatçılar arasındaki yükselişe öncülük etti. Dünyanın en büyük bilgisayar belleği çipleri üreticisi SK Hynix Inc., Apple Inc.'in yeni iPhone için taleplerin artacağı beklentisiyle yüzde 7.4 değer kazandı. Angang Steel Co. ve Zoomlion Heavy Industry Science and Technology Co., Çin'in ekonomik büyümeyi desteklemeye yönelik son hamlesi üzerinden desteklendi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.3 kazançla 962.98 puana çıktı ve 2 günlük kazançlarını yüzde 2.5'e genişleterek 30 Temmuz'dan bu yana en büyük sıçramaya işaret etti. Çin'in en üst düzey planlama ajansı, 18 şehirde metro projelerine izin verilmesinin bir gün sonrasında 2,018 kilometrelik yol inşası planını onaylayarak, son 3 yılın en yavaş büyümesini desteklemeye yönelik çabalarına bir yenisini daha ekledi. Fitch, Güney Kore'nin kredi notunu AA-'ye çıkararak, Japonya ve Çin'in bir kademe üzeri olarak belirledi.

Tüm bu haber akışının kısa vadede piyasayı desteklediğini belirten K&N Kenanga Holdings Bhd.'nin yatırım yöneticilerinden Tan Lip Kwang, uzun vadede piyasaların yine kurumsal kazançların peşine düşmesini beklediklerini ifade etti.