Advertisement

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların ABD istihdam ve işsizlik verilerini beklemeleri ile birlikte yükseliyor. ABD endeks vadeli kontratları fazla değişmezken, Asya hisse senetleri değer kazandı.

Xstrata Plc, Glencore International Plc'nin şirketi satınalma teklifi için hissedarların oylama toplantısını iptal etmesinin ardından yüzde 5.2 yükseldi. PSA Peugeot Citroen, NYSE Euronext'in şirketi Fransa'nın gösterge endeksi CAC-40'tan çıkaracağını açıklamasının ardından yüzde 1.9 geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 yükselerek, Londra saati ile 08:02'de 272.44 puana çıktı ve haftayı yüzde 2.3'lük bir çıkışla geçmeye yöneldi. Endeks dün, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin, politika yapıcıların, güç durumdaki ülkelerin faizlerini düşürmek ve euronun dağılacağı spekülasyonunu ortadan kaldırmak için bir program üzerinde anlaşmaya vardığını açıklamasının ardından 3 Ağustos'tan bu yana en hızlı çıkışını gerçekleştirdi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2.1 ile Haziran'dan bu yana en keskin yükselişini gerçekleştirdi.

ABD'de bugün TSİ 15:30'da açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinin Ağustos ayında, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, daha yavaş bir hızda artması bekleniyor. Bloomberg'in anketine göre, istihdamın Ağustos ayında 130,000 artması öngörülüyor. Bu veri Temmuz ayında 163,000 artmıştı.

Ekonomistler, işsizlik oranının aynı dönemde yüzde 8.3 seviyesinde kalmasını bekliyorlar. ABD'de İşslizk oranı 42 aydır yüzde 8 seviyesinin üzerinde seyrediyor.