Advertisement

Uluslararası piyasalar, Çin'in ekonomiyi desteklemek için ilave adımlar atacağı spekülasyonundan ve ABD verilerinin bugünkü istihdam verisine yönelik endişeleri azaltmasından destek buluyor. Bu ortamda, hisse senetleri yükselerek küresel ralliyi genişletti. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi ralli yaparken, İspanyol tahvilleri yükselişini altıncı güne taşıdı ve altın geri çekildi.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi dünkü yüzde 1.8'lik çıkışının ardından, bugün Londra saati ile 07:10'da yüzde 0.5 yukarıda seyrediyordu. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1'lik bir çıkış gerçekleştirdi. Çin hisselerinin gösterge endeksi Şanghay Bileşik yüzde 3.5 sıçradı. İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi Mayıs ayından bu yana ilk kez yüzde 6 seviyesinin altına indi. Asya tahvillerinin temerrüte karşı sigorta maliyetleri (CDS'ler) son beş ayın en düşük seviyesini gördü. Altın yüzde 0.5 geriledi ve gümüş Nisan ayından bu yana en yüksek seviyesinden gevşedi.

Çin'in planlama birimi bu hafta, son üç yılın en yavaş büyümesini gösteren ekonomiyi desteklemek için, otoyol, metro ve liman inşaatlarına ilişkin planlar açıkladı. Bugün açıklanacak olan ABD istihdam verileri öncesi bu hafta açıklanan işsizlik başvuruları geçen hafta düşüş gösterdi ve ADP verilerine göre, özel sektör istihdam Ağustos ayında beklenenden daha güçlü çıktı. Dün açıklanan ISM hizmet sektörü endeksi ise, Bloomberg News'un anketine katılan 76 ekonomistin tahminlerinin tümünden daha iyi bir seviyede gerçekleşti.

Singapur'da Aquarius Investment Advisors Pte. kıdemli idari direktörü Thiyaga Rajan, "Çin'in ekonomiyi desteklemek için altyapı yatırımlarına para harcayacağını duyurması, beklentileri iyileştiriyor" dedi ve ABD istihdam verislerinin piyasaya yükseliş konusunda destek olabileceğini sözlerine ekledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi dün, Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alım planının açıklanmasının ardından yüzde 2.3 yükseldikten sonra, bugün de yüzde 0.3'lük bir çıkış gerçekleştirdi. MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün yüzde 2.1 ile son dokuz ayın en keskin yükselişini yaptı. AMB Başkanı Mario Draghi'nin dün, politika yapıcılarının, zor durumdaki ülkelerin borçlanma maliyetlerini düşürmek ve para birliğinin dağılmasını önlemek için sınırsız ülke tahvili alımı konusunda anlaşmaya vardığını söyledi.