Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Mario Draghi, bu seferki müdahalenin farklı olduğunu söylüyor; tahvil faizleri de yatırımcıların aynı fikirde olduğunu gösteriyor.

Borç krizinin üçüncü yılında AMB ikinci kez tahvil alımına gidiyor; ancak bu defa Draghi "sınırsız" tahvil alımı önce hükümetlerden "kemer sıkma" kartını görmeyi talep ediyor.

AMB'nin yeni tahvil alımı programı, Draghi'nin "parçalanmış" blok olarak nitelediği euro birliğini yeniden birleştirmek ve İspanya gibi krizin vurduğu ekonomilerin borçlanma maliyetlerini aşağı çekmeyi hedefliyor. Öte yandan İspanya'nın 10 yıllık borçlanma maliyetlerinin 8 haftanın en düşüğüne gerilemesi, yatırımcıların, planın işe yarayacağı konusunda hemfikir olduğunun sinyalini veriyor.

AMB'nin ilk defa durumun kontrolünü devralmış göründüğünü belirten Merrill Lynch Wealth Management'ın kıdemli stratejistlerinden Johannes Jooste, piyasanın ilk tepkisinin, yatırımcıların Draghi'ye inandığına işaret ettiğini söyledi.

"Doğrudan Parasal İşlemler" hamlesi, Draghi'nin kredibilitesini ortaya koyarak AMB'nin euroyu korumak için gereken her şeyi yapma sözü vermesinin yalnızca 1 ay sonrasında geldi.

Ancak Draghi'ye duyulan güven ödüllendirildi ve AMB Başkanı'nın 2 Ağustos'taki sözlerine güvenen yatırımcılar o zamandan bu yana  İspanyol tahvillerinde yüzde 4.6  ve İtalyan tahvillerinde yüzde 5.4 maliyetle işlem yaptı.