Advertisement

Petrol, ABD'de istihdamın yavaşladığı söylentisinin, Avrupa Merkez Bankası'ndan (AMB) gelen haberilerin yarattığı iyimserliğe baskın gelmesiyle bu haftanın en yüksek seviyesine yakın bir noktadan kapanış gerçekleştirdi.

Ham petrol, yüzde 0.6 yükseldikten sonra çok fazla bir değişim göstermedi. Ekonomistlerin bugün açıklanacak veriler öncesi yaptıkları tahminlerde, dünyanın en büyük ham petrol tüketicisi ABD'de istihdam Ağustos ayında daha düşük seviyede yükseldi. AMB Başkanı Mario Draghi, dün yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi'nde sorun yaşayan ülkeler için faizleri düşürme planlarının olduğunu söyledi.

Nordea Bank AB analisti Thina Saltvedt, "Draghi'nin hareketi, risk alma iştahını anında arttırdı" diyerek, ABD ve Çin'den gelecek daha çok ekonomik büyüme haberlerine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ekim vadeli ham petrolün varili 30 centlik artışla Londra saatiyle 12:14'te 95.83 dolar oldu. Kontrat dün 17 centlik artışla 95.53 dolara ulaşmış ve 31 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyeyi görmüştü. Vadeliler bu hafta genelinde yüzde 0.7 düşerek son 6 haftadır ilk haftalık düşüşünü yaşarken, 2012 yılı genelinde yüzde 3 kayıp yaşadı.

Ekim vadeli Brent ham petrol ise 49 centlik artışla 113.97 dolar oldu. Londra merkezli ICE Futures Europe'un West Texas Intermediate'a olan farkı dün 17.96 dolar iken bugün 18.10 dolara yükseldi.