Advertisement

Türkiye'de saman fiyatlarındaki artışın önlenmesi amacıyla gerçekleştirilen ithalat uygulamasıyla fiyatların gerilemeye başlaması, et ve süt üretiminde maliyetlerin artacağı endişesine kapılan üreticileri rahatlattı.

Kütahya İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Bahattin Atakan, tüm bölgelerde saman fiyatlarında kaydedilen artışın, bu yıl kar yağışının yoğun olarak düşmesi ve ilkbaharda arazilerin uzun süre karla kaplanmasıyla saman elde edilen bitkilerin yeterince büyüyememesinden kaynaklandığını söyledi.

Bu yıl arazilerden, önceki yıllara göre yaklaşık 5'te bir oranında saman alınabildiğini belirten Atakan, bunun da çiftçilerin ihtiyacını bile zor karşılayabildiğini ve piyasaya arz edilen saman miktarının çok azaldığını bildirdi.

Atakan, geçen yıl hasat döneminde 2,5 lira, kış aylarında 5 lira olan bir saman balyası fiyatının bu yıl 13 liraya kadar yükseldiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

''Devletimiz saman fiyatlarındaki yükselişe zamanında müdahale ederek ithalat kararı aldı ve üreticilerimizi bir nebze olsun rahatlattı. İnşallah daha ucuz maliyetli ithal saman gelir ki, sıkıntılı olan üreticimize daha fazla yararı olur. Şu anda ithal samanın balyası 9-9,5 liradan satılıyor. 13 liraya kadar çıkan yerli samanın fiyatı da 9-9,5 liraya düştü.

Üreticilerimiz en fazla samanı kullanır. Kışın kar yağdığında hayvanlar açık besiye çıkarılamadığından mutlaka önünde bulunması gereken bir üründür. Şimdi oluşan fiyatlara göre saman maliyeti, geçen yılın 3 katına çıktı. Üreticilerin kar yapabilmesi için satışlarının da 3 katına çıkması gerekir. Bu mümkün değil. Et ve süt satış fiyatlarımız geçen seneye göre aynı ancak saman pahalı. Buna karşı da önlem alınmasını talep ediyoruz.''

Besicilikte kullanılan yemlerde Katma Değer Vergisi (KDV) oranının yüzde 8 olduğunu hatırlatan Atakan, geçici olarak yemlerden KDV alınmamasını ve böylece üreticilerin saman nedeniyle oluşan maliyet artışının azaltılmasını önerdi.

''Hayvan ithalatı azalırsa üreticilerimiz rahatlayacak''

Birliğin Başkan Yardımcısı Yavuz Turan da, saman fiyatlarındaki artışın, havaların soğumaya başlamasıyla hayvanların açık besiye çıkarılamayacağı günlerde üreticiler tarafından daha iyi hissedileceğini dile getirdi.

Yem maliyeti arttığı için geçen yıl sayısı yaklaşık 200 olan hayvanlarından yarısını elinden çıkardığını bildiren Turan, ''Hayvan ithalatı ve yem fiyatları azalırsa üretimimizin biraz rahatlayacağına inanıyoruz'' dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Eylül 2012 Pazartesi, 09:59 Misafir memleketimizdeki üreticiler 3 liralk samana 5 derse devlette açar ithalin önünü hayvancılık yapanları mahkum etmez yerli yamyamlara..
10 Eylül 2012 Pazartesi, 06:33 Misafir samani bile uretemez hale geldik hersey satildi ozellestirildi bakslim parasi bitince neler olucak sonumuz felakete dogru gidiyo e ne dediler durmak yok yola devam