Advertisement

ABD'de tam istihdam görevini yerini getirme mevzu bahis olduğunda Ben Bernanke'nin üstlenmeyi istediği daha fazla tahvil alımları, onu tarihin en gözü kara ve agresif Fed Başkanı yapıyor.

JO Morgan Chase & Co.'nuun baş ABD ekonomisti Michael Feroli, 43 aydır yüzde 8'in üzerinde takılıp kalan işsizlik oranının Bernanke'yi az da olsa bir yarar sağlaması ihtimaliyle rekor düzeyde parasal teşvik uygulamaya ittiğini söyledi. Bernanke geçtiğimiz ay Wyoming eyaletindeki Jackson Hole toplantısında alışılmadık politikalarının arkasında durarak, işsizliği aşağı çekmek için üçüncü tur parasal genişlemenin gerekebileceğinin sinyalini verdi.

Aynı zamanda eski bir Fed ekonomisti de olan Feroli, Bernanke'nin gereken her şeyi, ne pahasına olursa olsun yapmak istediğinin altını çizerek, Bernanke'nin "Farklı stratejiler üzerinde tartışmayı aşalım ve harekete geçelim ve büyük bir sorunumuz olduğunu hatırlayalım" mesajını verdi.

Fed Açık Piyasa Komitesi bu hafta 12-13 Eylül'deki toplantısında daha fazla parasal genişleme seçeneğini değerlendirecek. Ancak ekonomistler 3. tur tahvil alım programının çok fazla etkisinin olmayacağını düşünüyor. Decision Economics Inc. ve IHS Global Insight, Fed'in 600 milyar dolarlık tahvil alımının 2013 büyümesini yüzde 0.1 ila yüzde 0.4 arasında artıracağını öngörüyor.

Bernanke rakamlar ufak da olsa harekete geçme ihtiyacı duyacağını, çünkü Fed Başkanı'nın iki görevini de yerine getiremediğini söyleyen IHS Global Insight'ın finansal direktörlerinden Paul Edelstein, Fed'in enflasyon hedefinin yüzde 2 altında ve ABD'nin tam istihdamın çok uzağında kaldığına dikkat çekti.

ABD'de kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi Temmuz'da yıllık bazda yüzde 1.3 yükseldi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Eylül 2012 Çarşamba, 11:48 Misafir basamadı gitti ne biçin yönetici bu bas kurtul parayı hadi ama sırada daha 4.5. parasal genişlemeler var onlar da bekliyor
11 Eylül 2012 Salı, 15:16 Misafir basıcak artık parayı bernanke baba o hepımızın babası artık öz evlat bernanke ))
11 Eylül 2012 Salı, 15:02 Misafir boş çabalar bunlar, abd de tahvil alımları sonrası para 3.ncü dünyada manüplatif hareketler için kullanılacak. halk a yaramayacak. bankalar parayı içeride kredi genişlemesi için kullansa dahi orta sınıf çöktüğünden beklenen olmayacak. bu sistem ölmüştür intikalar oynanıyor.