Advertisement

Avrupa hisseleri, Almanya'nın en yüksek anayasal mahkemesinin, ülkenin kurtarma fonunda oynayacağı role dair yarın vereceği kararı ertelemeyi reddetmesinin ardından, Fed'den teşvik geleceği söylentilerinin de yükselmesiyle beraber arttı.

Fiat SpA ve Daimler AG, otomotiv üreticilerindeki yükselişe öncülük etti. Burberry Group Plc, yıl genelindeki satışlarının beklentilerin alt tabanında kalacağını açıklamasının ardından rekor bir düşüş yaşadı. Rakip lüks ürün üreticileri Hugo Boss AG ve Cie. Financiere Richemont SA yüzde 5'ten fazla değer kaybettiler.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 yükselerek Londra saatiyle 16:31'de 272.37 puan oldu. Endeks bu yılın genelinde, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin sınırsız tahvil alımı planı ve Fed'in QE3'e gideceği beklentileriyle yüzde 11'lik ralli gerçekleştirdi.

Barclays Plc hisse stratejisti Henk Potts, "Merkez bankaları Avrupa ve ABD'de ekonomiyi teşvik edebilmek için gerekenin yapılması konusunda daha kararlı görünüyorlar" dedi. Potts, Fed'den QE3 konusunda kararlılık beklediklerini de sözlerine ekledi.

Fed, politika değişikliklerine ilişkin açıklamasını, iki günlük toplantısının biteceği 13 Eylül'de yapmayı planlıyor.