Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'in Başbakanı Wen Jiabao, ekonominin 2012'ye ait büyüme hedeflerini tutturacağından emin olduğunu söyleyerek, büyümeyi desteklemek üzere daha fazla parasal ve mali teşvik imkanı bulunduğunu savundu.

Çin'in Tianjin kentindeki Dünya Ekonomik Forumu'nda konuşan Wen, "İster parasal, ister mali olsun, hâlâ yeterli büyümeye sahibiz" sözleriyle dikkat çekti ve Pekin hükümetinin mali istikrar fonunda 100 milyar yuanının (16 milyar dolar) olduğunu, istikrarlı büyümeyi sağlamak için ince ayar ve erken politikaları uygun bir şekilde kullanacaklarını söyledi.

Pekin hükümeti bu yıl, Mart'ta belirlediği yüzde 7.5 oranındaki büyüme hedefinin altına düşmeyi önlemeye çalışıyor. Wen yavaşlayan sanayi üretimi ve ihracat kazançlarıyla başetmenin yollarını ararken, Barclays Plc ve UBS AG ülkenin büyüme tahminini aşağı çekerek, para politikasının esnetilmesi baskısını artırdı.

Capital Economics'in Londra'daki ekonomistlerinden Wang Qinwei, hükümetin büyümeyi canlandırmak için mali ve parasal kalkanları olduğunu, ancak büyük ölçekli teşvik paketi açıklama isteği yokmuş gibi göründüğünü söyledi.

şanghay Bileşik Endeksi bugün yüzde 0.7 yukarıda seyrediyor. Endeks yılllık bu yıl yüzde 14 düştü.

Çin'in istikrarlı büyümeye öncelik vermeyi sürdüreceğinin altını çizen Wen, ülkenin proaktif mali politikaları ve ihtiyatlı para politikalarını koruyacağını tekrarladı. Wen, Çin'in iç talebi desteklemeye yönelik bir dizi hamlelerde bulunduğunu belirtti.