Advertisement

ABD Merkez Bankası Fed'in ekonomiyi teşvik etmek için harekete geçeceği spekülasyonu üzerine New York Borsası yeniden yükseldi.

Alcoa Inc. ve Caterpillar Inc., büyük şirketler arasındaki kazançları devam ettirerek yüzde 1.7'nin üzerinde değerlendi. Standard&Poor's 500 Endeksi'nde yer alan 10 sektörü 8'i artış kaydetti. Morgan Stanley, Citigroup Inc. ile ortaklık iştiraği olan aracı kurumun tamamını satın alacağını söylemesinin ardından yüzde 3.9 sıçradı. Ralph Lauren Corp., Burberry Group Plc'nin kârının tahminlerin alt sınırında olacağını açıklaması sonrasında lüks şirketleri arasındaki düşüşe öncülük etti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.3 kazançla 1,433.56 puana yükselirken, Dow Jones Endeksi de yüzde 0.5 artışla 13,323.36 puana çıktı. Amerikan borsalarındaki işlem hacmi 5.9 milyar hisse ile 3 aylık ortalamaya yakın seyretti.

Piyasanın bir tür teşvik hamlesi olacğaını öngördüğüne dikkat çeken Prudential International Investments Advisers'ın baş yatırım stratejisti John Praveen, piyasanın, merkez bankaları beklentilerinin etkisiyle yukarı seyrettiğini söyledi.

S&P 500 Endeksi bu yıl yüzde 14 yükselmesinin ardından rekor kapanışının yalnızca yüzde 10 uzakta. Endeks, Lehman Brothers Holdins Inc.'in dünyanın en büyük iflas başvurusunda bulunduğu ve 9 Mart 2009'a kadar yüzde 46 düşüşe neden olduğu 15 Eylül 2008'deki kapanışının  yüzde 20 üzerinde seyrediyor. Endeks Pazartesi günü Yunanistan endişelerinin, teşvik spekülasyonlarını gölgelemesi üzerine yüzde 0.6 düşmüştü.