Advertisement

Pekin Hükümeti'nin emlak piyasasındaki kontrolleri artıracağı endişesi ve Morgan Stanley'nin, Çin'in büyüme tahminini aşağı çekmesinin ardından Çin Borsası 2. gününde de düştü.

China Vanke Co. ve Poly Realy Estate Group Co., China Securities Journal'ın, büyük bankaların mortgage kredilerindeki iskontoları azalttığını söylemesi sonrasında imar şirketleri arasındaki düşüşe öncülük etti. Çin'in en büyük ticari araç üreticisi Beiqi Foton Motor Co., geçtiğimiz ay satışlarının düşmesi sonrasında yüzde 1.1 deper kaybetti. Jiangxi Copper Co. ve çinko üreticisi Zhuzhou Smelter Group Co., Fed'in tahvil alımları vasıtasıyla teşvikleri artıracağı spekülasyonunun emtia talepleri görünümünü iyileştirmesiyle değerlendi.

hengsheng Hongding Asset Management Co.'nun fon yöneticilerinden Dai Ming, ekonominin  hâlâ yavaşladığını ve hükümetin önlemlerinin büyümeyi destekleyip desteklemeyeceğinin izleneceğini söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde  0.4 kayıpla 2,112.74 puana gerileyerek, erken saatlerde kaydettiği yüzde 0.8 oranındaki kazançları geri verdi. CSI 300 Endeksi yüzde 0.4 düşüşle 2,302.52 puana çıktı; Hang Seng China Enterprises Endeksi ise yüzde 0.8 tırmandı. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 1.7 yukarıda kapandı.

Şanghay Bileşik Endeksi bu yıl hükümetin para politikasını yeterli hızda gevşetmediği ve yeterinde teşvik önlemi almadığı endişeleriyle yüzde 3.6 düştü.