Advertisement

Almanya'da Anayasa Mahkemesi, 500 milyar euroluk (644 milyar dolar) kurtarma fonuna Almanya'nın katılımını durdurma istemini, bazı koşullar karşılığı redderek, Euro Bölgesi'nin daimi kurtarma fonunun yolunu açtı.

Karlsruhe kentinde bulunan Federal Anayasa Mahkemesi, ESM olarak adlandırılan fonu ve Başbakan Angela Merkel'in öncülüğünü yaptığı bütçe açığı kontrolü anlaşmasını bloke etmek amacıyla bir muhafazakar parlamenter ve anamuhalefet partisi tarafından açılan davada iptal istemini reddetti. Mahkeme, ESM onaylanmadan önce, Almanya'nın fon için yükümlülüklerine 190 milyar euroluk bir üst sınır getirdi. Ancak Mahkeme, parlamentonun kabul etmesi durumunda, bu üst sınırın yükseltebileceğini kaydetti.

Mahkeme Başkanı Andreas Vosskuhle, kararı açıklarken yaptığı konuşmada, "Gözden geçirme sonucu, itiraz edilen kanunların, yüksek ihtimalle, anayasaya aykırı olmadığı sonucuna varıldı" dedi ve "Bu nedenle, geçici mahkeme emri için önergeler reddedildi. Halen Almanya'nın ESM'e katkılarının sınırı konusundaki bazı belirsizlikler ve Alman parlamentosunun fon hakkındaki söylemnin boyutu da karara yansıtıldı" şeklinde görüş bildirdi.

Planlanan kurtarma planına yönelik yasal itirazlar, Avrupa'nın en büyük ekonomisinde kurtarma fonuna yönelik sıkıntıların ve bölge borç krizini durdurmak için Merkel ve diğer Euro Bölgesi politika yapıcılarının geciken çabalarının altını çiziyor. Komşu ülke Hollanda'da, Merkel'in müttefiki Başbakan Mark Rutte, bugünkü seçimlerde yeniden seçilmeye uğraşıyor.

Euro, karar sonrası, dolar karşısında yüzde 0.3 yükselerek, Berlin saati ile 10:24'te 1.2890 dolara çıktı.