Advertisement

Almanya tahvilleri, ülkenin Anayasa Mahkemesi'nin Avrupa'nın daimi kurtarma fonuna koşullu onay vermesinin güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi azaltması sonucu değer kaybetti.

İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri, Alman mahkemesinin 500 milyar euroluk (644 milyar dolar) Avrupa İstikrar Mekanizması'nın (ESM) yolunu açması sonrası, düşük kredi notuna sahip Avrupa ülkelerinin tahvillerine gelen alımlara öncülük etti. Mahkeme, Almanya'nın ESM'e katılımını ise 190 milyar euro ile sınırladı. Euro Bölgesi maliye bakanları 14 Eylül'de Kıbrıs'ta iki gün sürecek toplantıya hazırlanıyor. Hollanda'da bugün, iç ve Avrupa politikaları konusunda farklı fikirlere sahip partilerin koalisyonu ile sonuçlanabilecek seçimler yapılıyor.

Paris'te Societe Generale SA Avrupa faiz strateji müdürü Ciaran O’Hagan, "Mahkeme kararı, yol üzerindeki bir engelin kalkmasını sağladı ve şimdi dikkatler Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısına çevrilecek" dedi ve "Bu durum bir miktar riski destekliyor. Yükümlülük sınırı, kritik bir konu olan ESM'deki ilerlemeyi durdurmayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi altı baz puan ya da 0.06 puan yükselerek, Londra saati ile 10:13'te yüzde 1.61'e çıktı. Eylül 2022'de vadesi dolacak yüzde 1.5 faizli tahvillerin fiyatı 0.575 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 5.75 euro düşerek 99.03'e indi.

Almanya Hazinesi bugün 5 milyar euroluk beş yıl vadeli tahvil ve İtalya 12 milyar euroluk borçlanma kağıdı satacak.

İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi sekiz baz puan düşerel yüzde 5.61'e inerken, aynı vadeli İtalyan tahvillerinin getirisi üç baz puan inerek yüzde 5.05'e geldi.