Advertisement

Uluslararası piyasalarda gözler, bugün ilave tahvil alım kararı çıkabileceği söylenen Fed toplantısına çevrilmiş durumda. Bu ortamda, Asya hisse senetleri yükselişini altıncı güne taşırken, dolar euro karşısında son dört ayın en düşük seviyesi yakınlarında seyrediyor. Avrupa endeks vadeli kontratları fazla değişmedi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Londra saati ile 07:02'de yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu. Güney Kore'nin üç yıl vadeli tahvillerinin faizi, ülke merkez bankasının sürpriz bir şekilde faiz indirimine gitmemesinin ardından son dört haftanın en hızlı yükselişini gösterdi. Euro Stoxx 50 endeks kontratı 2,565 puan seviyesinde seyrederken, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 geriledi. Dolar 16 önemli para biriminin 13 karşısında değer kaybetti ve yen karşısında 77.65 yen seviyesine inerek 14 Şubat'tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin yaklaşık üçte ikisine göre, Fed bugünkü toplantıda muhtemelen diğer bir tahvil alım turuna çıkacak. 2.3 trilyon dolar tutarındaki ilk iki parasal genişleme turu, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin geçen ay "vahim endişe" olarak tanımladığı istihdam piyasasında bir iyileşme yaratamadı.

Singapur'da DBS Private Bank şef yatırım yetkilisi Lim Say Boon, Bloomberg Television'a yaptığı değerlendirmede, piyasaların parasal genişleme algısı içinde hafif tedirgin olduğunu söyleyerek, "Eğer QE3 gerçekleşirse, piyasalar, bu tedirginlik döneminin ötesinde, muhtemelen daha da ralli yapacak" dedi.

Temmuz ayından bu yana en uzun çıkış dönemini yaşamaya hazırlanan MSCI Asya Pasifik Endeksi'nde, düşen dört şirket karşılığı yaklaşık beş şirket değer kazandı. Bölgedeki gösterge endekslerde işlem hacmi düşük kaldı. Yüzde 0.4 yükselişle bölge gösterge endekslerine öncülük eden Japon Nikkei 225 Endeksi'ndeki şirketlerin el değiştiren hisselerinin toplamı, 30 günlük ortalamasının yüzde 15 altında kaldı.

Apple Inc.'ye pil tedarik eden Japon TDK Corp., iPhone 5 modelinin piyasaya sunulmasının ardından yüzde 3.7 arttı. Kansai Electric Power Co. ve Kyushu Electric Power Co., Yomiuri gazetesinde, Japon kamu hizmet şirketlerinin zam yapacağına ilişkin çıkan bir haber sonrası yüzde 9'un üzerinde çıkışlar gerçekleştirdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Eylül 2012 Perşembe, 11:36 Misafir büyük hareketler olacağı kanısında değilim, abd seçimlerine kadar lafı gevelemeyi sürdürecekler..
13 Eylül 2012 Perşembe, 09:42 Misafir bugun turkiye saati ile 21:15'de aciklanacak piyasalarda sert hareketler bekleniyor..