Advertisement

İsviçreli yatrımcı, Fed'in parasal genişleme politikalarının hisse fiyatlarını "yapmacık" bir şekilde yükselttiğini, doları zayıflattığını ve yüksek enflasyonun tohumlarını ektiğini ifade ederek, "Eğer ben Bernanke gibi işleri sarpa sarsaydım, şimdiye kadar kesin istifa ederdim" dedi.

Faber sözlerine, "QE, hisse fiyatları yukarı çıkan zenginlere yardım ediyor; para sokaktaki yaşam pahalılığıyla boğuşan insanların cebine gitmiyor" diyerek devam etti.

Fed'in dün açıkladığı 3. raund parasal genişlemenin ardından dünya genelinde Borsaların çoğu yükselişe geçerken, dolar değer kaybetmeye başladı.

2008'de başlayan krizden bu yana Fed 2 tur parasal genişlemede ekonomiye 2.3 trilyon enjekte ederken, son parasal genişleme raunduyla birlikte açık-uçlu olarak aylık 40 milyar dolarlık mortgage tahvili alımına gideceğini söyledi.

Bir diğer gayrımenkul yatırımcısı Donald Trump, Fed'in verdiği karardan sonra yaptığı açıklamada "Benim gibi insanlar bundan yararlanacak" demişti. Fed Başkanı Ben S. Bernanke ise Fed müdahalelerinin tek başına ekonomiyi kurtarmayacağını söyleyerek Amerikan Kongresi'nin de daha hızlı ekonomik toparlanma için gerekli adımları atması gerektiğini ifade etti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Eylül 2012 Cumartesi, 09:27 Misafir sanki euronun güclenmesi cokmu iyi oldu??.. euro bölgesinin yarisi zaten problemli.. rekabet güclerinide kaybederlerse vay hallerine..
15 Eylül 2012 Cumartesi, 08:11 Misafir faber bey kadar sansasyon ve mantiksiz konusan kisi olamaz. ulan sen kim amerika merkez baskani kim. amerika merkez baskani demek tum finans dunyasinin basi demek . o noktaya bos adam secilirmi. kac tane komite var. kac kisi var. ortak karar aliniyor bir islem yapilirken. faber beysen git kumda oyna.
14 Eylül 2012 Cuma, 22:56 Misafir nasıl bir oyun dönüyor anlamadım ki. herkes qe3 istiyordu bernanke yaptı. şimdi qe3 geldi birden bütün zenginler fakirlerin koruyucusu oluverdi(!)